Official Result of the 2016 17th annual Broadkill River Canoe and Kayak Race

PDF version for download

Questions, comment, disputes should be directed to Maryellen mare@irisheyespub.co
10:00 FIRST HEAT Men Single – Kayak       
  SHORT/FIRST HEAT      
Number: Name: Age: Time: Place:
1205 Jeffrey Pringle 60 1:37:55 1st
1207 Jeff Evans 45 1:45:22 2nd
1210 Victor Green 53 1:47:46 3rd
1211 Gary White 62 1:48:08 4th
1201 David Kohler 66 1:49:33 5th
1206 Derek Miller 56 1:50:10 6th
1208 Stu Cowley 56 1:54:05 7th
1200 David Sharpe 35 2:03:00 8th
1202 Kevin Zinck 36 2:03:28 9th
1203 Raymond Newell 60 2:07:05 10th
1209 James Sturgill 35 2:08:17 11th
1212 Lance McQuay 11 2:12:30 12th
1213 Michael McGroerty 68 2:20:30 13th
1215 Don Bucklin 49 2:23:59 14th
1214 Len Leshem 80 2:33:47 15th
1204 Nicholas Ocone 36 2:40:36 16th
         
10:00 FIRST HEAT Female Single – Kayak       
  SHORT/FIRST HEAT      
Number: Name: Age: Time: Place:
1308 Kathy Rost 54 1:47:48 1st
1310 Mary Wojcik 30 1:52:20 2nd
1302 Sue Stringfield 62 1:54:45 3rd
1301 Pat Burns 62 2:00:19 4th
1300 Hadley Schmoyer 39 2:03:40 5th
1307 Madeline Towle 61 2:08:48 6th
1309 Lisa Arrasmith 50 2:09:07 7th
1306 Virginia O’Connell 33 2:31:20 8th
1303 Lori Waldee-Warden 53 3:02:14 9th
1304 Sandra Waldee-Warden 49 3:02:14 9th
1305 Roxy Castillo 45 3:02:14 9th
         
10:00 FIRST HEAT Paddleboard      
  Male/Female      
Number: Name: Age: Time: Place:
1152 Joseph McMaster 52 1:34:44 1st
1150 Michael Keller 32 1:44:13 2nd
1151 Brad Pennehy 43 2:18:55 3rd
1153 Ericka Stine 27 2:31:25 4th
         
         
10:00 FIRST HEAT Tandem Canoe: Male/Female/Combo    
  SHORT/FIRST HEAT      
Number: Name: Age: Time: Place:
1401 Dave Armstrong/ Steve Corbett 68/50 1:20:04 1st 
1404 Karen Febey/Hal Wilson 43/81 1:34:25 2nd
1402 Bryan McIlvain / CJ Reed 25/36 1:52:59 3rd
1405 Alan Reid / William Hahn 59/94 1:55:24 4th
1406 Andy Gorlich/Leif Osmundson 32/33 2:19:33 5th
1403 William & Simon Regenold 57 / 22 2:21:03 6th
1400 Wayne Keller / Chris Keller 64/34    
         
10:00 FIRST HEAT Tandem Kayak: Male/Female/Combo    
         
  SHORT/FIRST HEAT      
Number: Name: Age: Time: Place:
1505 Dale & Lori Glover 46/48 1:16:48 1st
1502 Ron Kaiser/Kate Kaiser 54/57 1:17:48 2nd
1504 Ahmet Karaosman / Brian Hague 23/32 1:43:25 3rd
1503 Mike Firch /Scott Nagy 48/52 1:51:19 4th
1501 Robert Gingrich/Zachary Paikin 71/13 2:00:10 5th
1506 Amith & Ramakrishna Tatineni 13/49 2:16:45 6th
1507 David & Sarah Muhlbaum 49/15 2:23:08 7th
1500   59    
         
10:00 FIRST HEAT Single – Canoe       
         
   (Male & Female)      
Number: Name: Age: Time: Place:
1100 Nathan Sedgewick 34 1:38:33 1st
1101 John Koenig 65 1:45:44 2nd
         
10:00 FIRST HEAT C3 or More Canoe      
  Male/Female      
Number: Name: Age: Time: Place:
1126 Theresa Haught, Will Rhodes, Bill Woodnuf, Becca Pinkus ? 1:19:28 1st
         
10:10 Male Single Kayak-Long      
  LONG/SECOND HEAT      
Number: Name: Age: Time: Place:
2103 Nik Alshayev 31 1:08:30 1st
2102 Rowan Sampson 58 1:10:52 2nd
2116 Dennis Parkinson 37 1:10:53 3rd
2108 Darren Crozier 50 1:16:03 4th
2100 Eric Knutsen 54 1:17:10 5th
2104 Bob Ort 68 1:17:48 6th
2113 Claude Lavallee 61 1:18:38 7th
2106 Gary Mullen 65 1:21:50 8th
2112 Chris Shipp 43 1:22:14 9th
2114 Ron Clore 59 1:22:39 10th
2107 Kurt Sourbeen ? 1:28:30 11th
2101 John Miese 61 1:29:35 12th
2110 Tom Cooney 64 1:31:08 13th
2111 Jack Kelley 77 1:47:59 14th
2115 Kent Gaffey 76 1:48:17 15th
2109 Chris Beckman 63 1:55:33 16th
2105 Mel Mahoney  58   17th
         
10:10 Female Single Kayak- Long      
  LONG/SECOND HEAT      
Number: Name: Age: Time: Place:
2201 Lisa Ramm 36 1:22:28 1st
2200 Louise Flynn 57 1:24:07 2nd
2202 Sue Byerly 51 1:55:25 3rd
m